منتو مهاجرت

راهنمای سفرجاذبه های دیدنیتورهای لحظه آخریبخش مهاجرتمعرفی هتل ها

لرنو وب

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

دره ستاره ها در قشمدر اطراف قشم دره فرسايشي زيبايي وجود داره که به دليل شکل ظاهري عجيب و وسيعي که داره به دره ستاره ها معروفه و بوميان عقيده دارن به دليل سقوط يک ستاره از آسمان اين اشکال ايجاد شده است. ولي درواقع به دلي تندبادها و باران هاي موسمي اين دره ايجاد شده است.بومي ها شب هاي اين دره رو زمان آمد و شد ارواح و اشباح مي دانند. در گويش محلي به اين منطقه "استار اوتيده " مي گويند. گردش هوا در دره و توليد صدا باعث شده برخي از ورود به دره در هنگامه شب خودداري مي کنند.

 

 

 

وجود همين داستان هاي خيال انگيز و شکل و شمايل صخره هاي اين منطقه از جزيره قشم باعث شده که از دره ستاره ها يا دره ستارگان به عنوان يکي از عجايب هفتگانه قشم نام برده شود و گردشگران جزيره در بازديد خود از جاذبه هاي گردشگري جزيره، بازديد اين منطقه رو هم در برنامه هاي خود قرار بدهند. تقريبا تمام تنديس هاي موجود در اين دره، خاکي و به نوعي ياد آور کلوت هاي کوير لوت است. درست مانند کوير که مي شود ستاره ها را در دست جاي داد اينجا هم به هنگام شب ستاره ها نزديک تر به نظر مي رسند.

 

دره ستاره ها در قشم

از شهر قشم که به سمت ساحل جنوبى آن حرکت کنید به روستاى «برکه خلف» خواهیدرسید. روستاى برکه خلف در فاصله 5 کیلومترى از ساحل جنوبى جزیره قرار گرفته است. در شمال این روستا یکى از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره قابل مشاهده است. اهالى منطقه به این روستا استاره گفته اما نام دره ستاره ها براى این پدیده کم نظیر زمین شناسى جا افتاده است.

اهالى محل معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است اما تاکنون چنین چیزی به اثبات نرسیده است. این دره به دلیل شکل ویژه و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در آن، هنگام وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره تولید صدا مى کند و گویی به دلیل این صداها است که اهالى معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است.

 

دره ستاره ها در قشم


ویژگى ها و دیدنى هاى ناب دره ستاره ها سبب شد این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. لازم به ذکر است که ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است.

 

دره ستاره ها در قشمدر شب هاى مهتابى، لحظاتى که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیکى زمین احساس مى شوند، زیبایی های این دره دو چندان می‌شود. در گوشه و کنار ستون های دره ستاره ها، راه هاى تنگ، باریک و گاه پهن و وسیع وجود دارد که با نظم خاص خود چشم هر بیننده اى را خیره مى کند.
دره ستاره ها و دره چاهکوه پدیده های شگفت از فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین هستند. مشابه این اشکال زمین شناسى یا ژئومرفولوژى را تنها در آمریکا مى بینیم که توریست هاى بسیارى را به خود جذب می‌کند.

منبع :

محسن کریمی
Author: محسن کریمی
معرفی نویسنده
سلام . محسن کریمی هستم از نویسندگان سایت منتو مایگریت (بزرگترین مرجع مهاجرت ایران) . لطفا بعد از خوندن مطالب نظرات خودتون را همینجا برای من بذارید .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

منتو در سایر شبکه های اینترنتی

 

 aparat  فیسبوک  گوگل پلاس  کلوب  اینستگرام  لینکدین  پینترست  تامبلر  توئیتر  یوتیوب وردپرس