منتو مهاجرت

لرنو وب

مهاجرت به آمریکا,اقامت آمریکا

راه های مهاجرت به آمریکا و گرفتن اقامت آمریکا

برای مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت آمریکا ابتدا باید بدانید که کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختیِ شهر واشینگتن، دی. سی. است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۳٬۰۰۰ میلیارد دلار در سال و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگ‌ترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را داراست.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا و کار در آمریکا برای افراد متقاضی باید با مجوز همراه باشد.یکی از راه های کار در آمریکا برای افرادی که از خارج از آمریکا می آیند,ویزای غیر مهاجری H1B است.این ویزا محبوبترین ویزا در دسته ویزاهای سرس H آمریکا است.ویزای کار H1B به شرکت های آمریکایی اجازه می دهد تا با استخدام کارگران خارجی در مشاغل تخصصی,علمی و یا فنی, مانند معماری, مهندسی,ریاضیات, پزشکی و غیره بتوانند نیروی مورد نیاز خود را تامین کنند.کارکنان تخصصی در هر زمینه ای می توانند به مدت 6 سال با استفاده از ویزای H1B در خاک آمریکا مانده و کار کنند.کار تخصصی به کاری گفته می شود که حداقل مدرک کارشناسی آمریکایی ( و یا معادل خارجی‌ آن ) لازمه کار مورد نظر است .درخواست ویزای H1B برای کار در آمریکا با پروسه مهاجرت به آمریکا متفاوت است.پروسه این ویزای کار در آمریکا بسیار سریغتر از درخواست برای دریافت گرین کارت سبز آمریکاست.بنابراین ویزای H1B انتخاب بسیار خوبی برای شرکت های است که مایل به استخدام کارکنان متخصص و مهاجر هستند.

 H-1B یک نوع ویزای موقت دیگر است که از سوی بعضی از مهاجران به عنوان اولین قدم برای گرفتن گرین کارت در نظر گرفته میشود. ایالات متحده ۶۵۰۰۰ ویزای مبتنی بر اشتغال را هر سال صادر کرده است. علیرغم این موضوع ، این دسته ویزاها شمار بسیار بالایی از متقاضیان مهاجرت به آمریکا را به خود اختصاص می دهد. در مدت بسیار کوتاهی پس از تهیه ویزاها، همه ویزاهای موجود صادر شده اند.

H-1B ویزایی است که در مورد چیزی صادر می شود که USCIS به آن بعنوان “مشاغل تخصصی” می نگرد. اندیشه موجود در پس این ویزاها این است که به یک کارمند آمریکایی اجازه میدهد که کارگر خارجی را حمایت کند که می تواند قانوناً به آمریکا مهاجرت کند و جای یک مستخدم را به خود اختصاص دهد که باید مهارتها یا دانش خاصی داشته باشد – شغلی که کارفرما برای آن نمی تواند یک شهروند آمریکایی دارای شرایط را بیابد.

برای اینکه شخص واجد شرایط باشد، اولین شرط این است که متقاضی مدرک کارشناسی یا مدرک بالاتر از آن داشته باشد. شرط دوم این است که مهاجر شغلی از کارفرمای حمایت کننده تحویل بگیرد که ذاتا نیازمند شخصی است که حداقل مدرک لیسانس یا بالاتر از آن را دارا باشد. سومین شرط این است که متقاضی باید شرایط لازم و تجربه عملی برای فعالیت در آن شغل را داشته باشد. شرط آخر این است که کارفرما باید اثبات کند که قادر نیست یک شهروند آمریکایی دارای شرایط برای آن شغل را بیابد.

این نوع ویزا معمولا هرساله صادر می شود ، که از تاریخ اول اکتبر هر سال آغاز می شود . زودترین زمان ممکن برای ارائه فرم تقاضا اول آپریل است . در سالهای گذشته ، سهمیه این نوع ویزا در هفته اول آپریل مشخص می شد ، ولی‌ اخیرا ، مخصوصا در سال مالی‌ ۲۰۱۰ ، ویزای H1B حتی تا دسامبر همان سال موجود بود . سهمیه این نوع ویزا محدودیت هایی دارد .

ویزای H-1B ابتدا برای مدتی حدود سه سال صادر می شود اما تا شش سال قابل تمدید می باشد. همانطور که گفته شد، ویزای H-1B می تواند اولین قدم به سوی گرین کارت باشد اما قدم بعدی حرکت سختی است. دارنده ویزا می‌تواند در صورتی درخواست گرین کارت کند که کارفرما یا شرکت دیگری تمایل داشته باشد درخواست گواهی کار از سوی مهاجر را مطرح کند.

 هر دوی H-1B و گواهی کار بر اصل واحدی متکی هستند – هدف این ویزا که توسط اداره مهاجرت آمریکا و وزارت کار آمریکا تعیین می شود این است که به کارگر اجازه داده شود به ایالات متحده آمریکا وارد شود و برای کارفرمایی کار کند که نمی تواند شهروند آمریکایی واجد شرایط برای پست بلاتصدی که در اختیار دارد بیابد. با وجود این، تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد: گواهی کار نیازمند سطح بالایی از تعهد از سوی کارفرما و کارگر خارجی است و برای همین نیازمند اسناد و مدارک زیادی است که نشان دهد کارفرما از هیچ تلاشی برای یافتن شهروند آمریکایی دارای شرایط برای کارش کوتاهی نکرده است اما نتوانسته است شخص مورد نظر خود را بیابد. روند گواهی کار شامل دو مرحله اصلی است. مرحله نخست از متقاضی می‌خواهد پرونده خویش را به اداره کار آمریکا ارایه دهد. اگر در این مرحله، پرونده وی تایید شود متقاضی تقاضانامه خود را به USCIS تحویل می دهد و این سازمان پرونده وی را به طور کامل بررسی می کند.

اخذ گرین کارت با استفاده از این روش همواره نیازمند طی کردن تشریفات طولانی و نامطمئن است. تعداد ویزاهای اشتغال صادرشده در هر سال محدود است – اما اینکه چقدر محدود است به نوع شغلی که آنها مطالبه می کنند و همچنین، در بسیاری موارد، به کشور مبدأ مهاجر بستگی دارد. این روند ممکن است سالها و حتی یک دهه به طول انجامد و آنگاه گرین کارت صادر شود.

در حالی که ویزای H-1B برای برخی افراد مناسب است آنرا به عنوان راهی برای مهاجرت – و یا اخذ گرین کارت – در صورتی که فرد گزینه های دیگری پیش رو دارد، پیشنهاد نمی شود.

مزایا :

یکی‌ از مزیت های این نوع ویزا این است که می تواند استفاده دوگانه داشته باشد . یعنی این که شما ممکن است که منتظر پاسخ از اداره مهاجرت در مورد تقاضای کارت سبز (گرین کارت ) باشید و در عین حال می توانید ویزای H1B خود را تمدید کنید . شما می توانید تا 6 سال ویزای H1B را داشته باشید ، ولی‌ این زمان نیز در شرایط خاص ، مانند زمانی‌ که منتظر تقاضای ویزای مهاجرت کاری هستید ، قابل تمدید خواهد بود . به دلیل همین مزیت ها است که این نوع ویزا ، قدم اول خوبی‌ برای گرفتن کارت سبز (گرین کارت ) می باشد .

معایب :

بزرگترین محدودیت این نوع ویزا این است که وابستگان شما مانند ( همسر و فرزندان) نمی توانند اجازه کار بگیرند . همچنین فقط در یک مدت زمان مشخص در سال می شود برای این نوع ویزا درخواست کرد .

نتیجه :

در صورتی که گزینه مناسب دیگری برای شخص وجود داشته باشد ، H-1B راه توصیه شده‌ای برای گرفتن گرین کارت نیست.

منبع : اداره مهاجرت به آمریکا

حسین اکبری
Author: حسین اکبری
معرفی نویسنده
حسین اکبری هستم. مدیر محتوانویسی منتو. امیدوارم این مطلب مفید بوده باشه براتون .خوشحال میشم نظراتتون را برای این مطلب بذارید.

دیدگاه‌ها  

sajad  ali ghanavati
-1 sajad ali ghanavati
سلام.من دانشجوی دکتری مشاوره هستم و در حال مطالعه زبان انگلیسی
چطور میتونم با هزینه مناسب و پایین اقدام به مهاجرت به آمریکا بکنم
خوشحال میشم راهنماییم کنید.
تشکر
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

منتو در سایر شبکه های اینترنتی

 

 aparat  فیسبوک  گوگل پلاس  کلوب  اینستگرام  لینکدین  پینترست  تامبلر  توئیتر  یوتیوب وردپرس